martes, 10 de abril de 2018

VIURE


RESUM DE LES IDEES PRINCIPALS DEL TEMA
El tema ens presenta el concepte de Codis QR, el qual es defineix com una imatge que emmagatzema informació en una matriu quadrada de punts i que gràcies a un lector es pot desxifrar. Es poden fer: URL, SMS, correu electrònic, telèfon, text, targeta de presentació electrònica, geoloc, esdeveniments i wifi.
 
Un altre concepte és el de realitat augmentada, és a dir, el conjunt de tecnologies que permeten la superposició d’imatges, marcadors o informació generats virtualment, sobre imatges del món real. Algunes coses que es poden fer són: la geolocalització (vincular punts en l’espai físic a continguts; els marcadors físics (des de codis); i sense marcador físic evident (sense codi b/n).
 
Per últim, la diferència existent entre aquests dos termes és que el primer és, bàsicament una URL vinculada a un dibuix, mentre que en el segon, en l’entorn real podem observar com apareixen elements (imatges, models 3D, etc.) a través d’un mòbil o tablet.
 
EXPLICACIÓ DE LA PRÀCTICA
La pràctica 5, Viure, consisteix en establir uns objectius docents i pensar una proposta didàctica que ajudi a assolir-los, introduint en la mateixa, l’ús dels codis QR. Alguns dels recursos utilitzats per dur a terme els codis QR i poder-los llegir són: UQR.me, Simple QR Generator; Códigos QR.com; (Android) QR Droid; Barcode Scanner: (iOs) QR Reader.
 
EXPERIÈNCIA EN LA PRÀCTICA I USOS DELS CODIS QR PER A LA TASCA COM A DOCENTS
 En relació a la meva experiència amb aquesta pràctica, encara que ja coneixia els codis QR no m’havia plantejat mai utilitzar-los en l’àmbit educatiu, així que ha estat un descobriment interessant amb una gran diversitat de possibilitats. A més a més, considero que és un recurs fàcil d’utilitzar, tant a l’hora de crear els codis QR, com la seva lectura, sempre i quan disposis de les eines necessàries, que en aquest cas són força accessibles. Per una altra banda, com a futura mestra, considero que és una material, molt interessant per incorporar a la meva pràctica educativa, ja sigui des d’un ús, en la que els alumnes fan servir els codis QR per obtenir una informació, o des d’un enfoc , segons els qual siguin els propis nens i nenes els creadors dels mateixos. A més a més, entre les múltiples possibilitats que ofereix l’eina, m’agradaria destacar les següents: Codis QR en llibre o apunts que permeten ampliar la informació (enllaçant a webs, vídeos, àudios, etc.); utilitzar-se per donar instruccions envers l’ús d’algun aparell quotidià que podem trobar per exemple al laboratori de l’escola; solucions a problemes o qüestions que es pregunten a classe o per accedir als propis qüestionaris; que formin part d’una gimcana temàtica envers algun tema que s’està estudiant; crear murals amb codis QR que donin accés a àudios, vídeos, etc.; entre altres.
 
D’aquesta manera, la incorporació dels codis QR a les activitats a l’aula, apropen la realitat tecnològica als nens i nenes i les fan més atractives i interessants per aquests/es, potenciant la seva implicació, motivació i, en conseqüència aconseguint aprenentatges significatius. Així mateix, com s’ha comentat per tenir accés a una informació complementària molt amplia, de manera que l’aprenentatge ja no es limita a l’aula en format paper i llapis, sinó que s’amplia amb la seva forma digital, més coherent amb la societat de les noves tecnologies, en la qual estem tots i totes immersos/es.
 
PROPOSTA DIDÀCTICA AMB CODIS QR
TÍTOL: ROOM SCAPE
ÀREA: Matemàtiques                    CURS: 6è d’Educació Primària                    DURADA: 2 hores           
ESPAIS: Aula, Sala d’ordinadors i Laboratori        ORGANITZACIÓ: Grup-classe i grups reduïts
OBJECTIUS:
  • Comprendre el concepte de combinació.
  • Elaborar totes les combinacions possibles d’uns caràcters determinats (números, lletres, etc.) a partir de les consignes establertes.
  • Resoldre cooperativament la situació-problema plantejada, intercanviant opinions i pensaments per arribar a consens.
  • Utilitzar l’eina tecnològica dels codis QR per tal de resoldre alguns dels reptes plantejats.
  • Saber argumentar  les pròpies opinions.
  • Desenvolupar l’autonomia personal.
  • Demostrar una actitud d’escolta activa, curiositat, interès, responsabilitat i respecte envers el material, els companys i el mestre.
     
    COMPETÈNCIES BÀSIQUES:
  • Competència matemàtica.
  • Competència digital
  • Competència comunicativa lingüística i audiovisual.
  • Competència d’aprendre a aprendre.
  • Competència d’autonomia i iniciativa personal.
 
MATERIALS:
  • Codis QR
  • Tablets amb lector de QR (una per grup)
  • Orinadors
  • Sobre amb pistes i probes
  • Gradeta.
  • 7 Tubs d’assaig de colors diferents.
  • Pissarra blanca.
  • Retoladors per pissarra blanca.
  • Bagul.
  • Caixa forta
  • Cadenat.
  • Paper arrugats amb números i pistes.
  • Sobre (“MOLT IMPORTANT: NOMÉS OBRIR, UN COP FETES TOTES LES COMBINACIONS”)
  • Diverses instruccions.
  • Diverses peces de roba.
  • Àlbum de fotografies.
  • Ampolla amb antídot
     
    DESCRIPCIÓ:
    La proposta didàctica està planificada per dur-se a terme en dues sessions (1 a 2 hores aprox. cadascuna), amb la finalitat de treballar el concepte matemàtic de combinacions, a partir d’un conjunt de reptes englobats en un joc de Room Scape. Per facilitar el funcionament de la dinàmica, el grup es desdoblarà, d’aquesta manera cada subgrup estarà compost per uns 12 alumnes aprox.

    SESSIÓ 1:
    A l’arribar a classe, l’alumnat es trobarà un codi QR penjat a la pissarra amb la següent paraula: URGENT! Amb l’ajuda d’una tablet preparada amb un lector de codis QR, desxifraran el missatge (plantejament de la situació problema):
     
     

     

Un cop a l’aula d’informàtica, cada grup trobarà un sobre al costat de cada ordinador. Dintre d’aquets hi haurà el següent repte a resoldre:
 







Un cop tots els grups hagin pogut obrir l’ordinador, trobaran el següent document word (aquí mostro un exemple del document, però les operacions serien diferents per a cada grup, per tal d’obtenir una xifra diferent):

 

 

 

 



Aleshores, a nivell grup-classe, es farà una posada en comú de les diferents xifres i la mestra les anirà anotant a la pissarra. Després, entre tots, pensaran i faran les diferents combinacions de números possibles per obrir la porta de laboratori. Amb l’objectiu de conèixer la combinació de xifres correcta, la tutora a la pissarra projectarà un codi QR, que un cop desxifrat, facilitarà les pistes necessàries per saber quina és la solució que obra el laboratori (és un número de 4 xifres)

 














SESSIÓ 2:
Recuperant la sessió anterior, els nens i nenes acompanyats de la mestra i  algun voluntari o voluntària aniran al laboratori de l’escola, prèviament ambientat de manera adequada per a la dinàmica. Aleshores, la tutora farà un recordatori del que van fer la sessió anterior i ho enllaçarà amb el codi descobert per poder obrir la porta. Un cop dins de la sala, els infants trobaran un codi QR amb una tablet al costat, per poder desxifrar-ho. El codi QR els portarà a un audio, on la científica els hi dona les indicacions que els portarà fins a la primera activitat.
 

 

Aleshores, l’equip buscarà la gradeta amb els tubs d’assaig de colors per poder realitzar la primera activitat, que consistirà en:

Els infants es trobaran la gradeta amb 7 tubs d’assaig, cadascun amb un color diferent. Al costat hi haurà el següent codi QR (instruccions del joc). Els/les alumnes hauran de descobrir totes les combinacions possibles que es poden fer amb els 7 colors, combinant dos tubs. Totes aquestes combinacions les aniran anotant a una pissarra. Un cop trobades totes les possibilitats, les contaran i el número total (021) serà el codi que obri el cadenat de la caixa forta, com els hi havia explicat la científica. 



Un cop oberta la caixa forta, dins d’aquesta els/les nens/es es trobaran: un codi QR , que els portarà a un diari vell amb vuit lletres subratllades amb fluorescents; una graella dibuixada en un paper i una nota, en la qual s’explicaran les instruccions de la segona activitat i que consistirà en:


Els/les alumnes hauran d’anar fent combinacions de les 8 lletres subratllades al diari i anotant-les a la graella fins trobar la paraula secreta que indica el lloc o objecte on trobar la següent pista, la PAPERERA.

Aleshores, el grup buscarà la paperera del laboratori, en la qual descobriran una sèrie de papers arrugats i un sobre tancat on posi: MOLT IMPORTANT! NOMÉS OBRIR UN COP FETES TOTES LES COMBINACIONS DELS POSSIBLES CODIS DE BARRES, que hauran d’utilitzar per realitzar la tercera activitat.  En alguns dels papers hi trobaran escrits uns números (3, 5, 7, 9, 4, 6, 2) i en altres diferents codis CR (alguns portaran pistes per seleccionar els números correctes i altres les paraules “continua buscant”). 
















El resultat de la selecció serà 9, 7, 5 i 3. Aleshores, amb l’ajuda de l’adult, escriuran totes les combinacions possibles d’aquests números a la pissarra. Després obriran el sobre, en el qual hi haurà una nota que explicarà als/les alumnes el següent:



Després, hauran de buscar un objecte del laboratori, en el qual aparegui el codi de barres descobert. La recerca els portarà fins a un bagul, que contindrà diverses peces de roba i una nota amb la següent pregunta: Com anava vestida la científica el dia que va guardar l’antídot? Trobeu totes les combinacions possibles. Aquesta serà la quarta activitat i consistirà en:

Els infants hauran de fer totes les combinacions de roba possibles amb les peces que trobaran al bagul. Un cop fet això, desxifraran el codi CR  que activarà una gravació de veu de la científica.


Aleshores, quan obrin l’àlbum trobaran un codi QR, que al desxifrar-ho els portarà fins a les fotografies. En una d’elles, apareixerà la científica i un armari (on està l’antídot). La idea es que els nens i nenes observin les imatges i se n’adonin que l’antídot es troba dins de l’armari del laboratori. Un cop fet això, l’equip arribarà fins el lloc on es troba l’antídot (armari del laboratori) i li portaran a la científica que els hi estarà esperant a l’aula. Aquesta se’l veurà i recuperarà la memòria, de manera que podrà preparar més del mateix per curar a la resta de persones afectades. Amb les felicitacions de la científica cap al grup finalitzarà el joc, que es tornarà a repetir amb l’altra part del grup.